Drawpunten, rigels en teksten fan in polygonal fanút Excel nei AutoCAD

Ik haw dizze list mei koördinaten yn Excel. Hjiryn is in X-koördinaat, in Y-koördinaat, en ek in namme foar it punt. Wat ik wol is it tekenje yn AutoCAD. Yn dit gefal sille wy de útfiering fan skripts brûke fan in gearfoegde tekst yn Excel.

Befestigje in kommando foar it ynstellen fan punten yn AutoCAD

De tafel, dy 't yn' e grafyk stiet, as jo sjen kinne, befettet in kolom mei de namme fan vertex, dan UTM koördinearret foar kolommen X, Y.

It earste dat wy moatte dwaan is de koördinaten gearfoegje lykas it kommando AutoCAD se ferwachtet. Om bygelyks in punt te tekenjen sille wy besette: POINT coordinateX, coordinateY.

Dus, wat wy dogge, is in nije kolom ynfoegje mei dizze ferkeaperdata, yn it formulier:

PUNT 374037.8,1580682.4
PUNT 374032.23,1580716.25
PUNT 374037.73,1580735.14
PUNT 374044.98,1580772.49
PUNT 374097.77,1580771.83
PUNT 374116.27,1580769.13

Om dizze ferbining te dwaan, haw ik de folgjende dien dien:

  • Ik haw de seleksje neamd D4 mei de namme POINT,
  • Ik haw makke mei de konkatenate-funksje, in tekenrige dy't de POINT-sel befettet, dan haw ik in romte litten mei "», dan haw ik sel B5 gearkeatst mei in twa-sifers rûnte, dan om de komma te tekenjen dy't ik haw brûkt ",», dan haw ik ferbûn sel C5. Dan haw ik de rest fan 'e rigen kopieare.

Draw de punten yn Excel

Ik haw de ynhâld fan de kolom D nei in tekstbestân kopiearre.

Om it út te fieren typ jo de kommando balke SCRIPT yn, dan de Enter-toets. Dat bringt de ûntdekkingsreizger en ik sykje nei it bestân dat ik haw neamd geofumadas.scr, Ien kear selekteare wurdt de iepen knop yndrukt.

En voila, dêr hawwe wy de lintsjes tekene.

 

 

 

 

 

 

 

 

As de punten net sichtber binne, is it nedich om yn te zoomen op de folsleine set objekten. Hjirfoar skriuwe wy it kommando Zoom, enter, Extent, enter.

As gefolch dat de punten net folle sichtber binne, wurdt it kommando PTYPE útfiert, dan wurdt de oantsjutte yn it byld keazen.

Befestigje it kommando yn Excel en tekenje it polygon yn AutoCAD

Om de polygoon te tekenjen sil it deselde logika wêze. mei de fariant dat wy it PLINE-kommando sille besette, dan de gearhingjende koördinaten en úteinlik it kommando SLUTEN.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
SLUTE

Wy skriuwe dit skript geofumadas2.scr, en as wy it útfiere, sille wy it spoar hawwe fan 'e tekening. Ik haw giele kleur selekteare om it ferskil op te merken mei de reade hoekpunten.

Befestigje it kommando yn Excel en markearje de leveringen yn AutoCAD

Uteinlik besette wy de annotaasje fan 'e teksten fan' e earste kolom as oantekeningen by elke punt. Hjirfoar sille wy it kommando op 'e folgjende manier keatlingje:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Dit kommando stiet foar:

  • It TEXT kommando,
  • De betingst fan 'e tekst, yn dit gefal justifiearre, dêrom is de letter J,
  • It sintraal punt fan 'e tekst keazen wy it sintrum, dêrom is de letter C
  • De ferkocht koördinear X, Y,
  • Dan de grutte fan 'e tekst, hawwe wy keazen 3,
  • De hoeke fan rotaasje, yn dit gefal 0,
  • As lêste de tekst dy't wy hoopje, dat yn 'e earste rige sil it nûmer 1 wêze

Al ferspraat nei de oare sellen, sil it folgje:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Ik neam it geofumadas3.cdr triem 

Ik haw griene kleur aktivearre, om it ferskil op te merken. As it skript ienris is útfierd, hawwe wy de tekst yn 'e oantsjutte grutte, rjochts yn it sintrum fan' e koördinaat.

Download de AutoCAD bestân brûkt yn dit foarbyld.

It artikel lit sjen hoe't it sjabloan is boud. As jo ​​it sjabloan brûke yn Excel, al boud foar allinich feedgegevens, Jo kinne hjir keapje.

Ien antwurd op "Punten, rigels en teksten tekenje fan in travers fan Excel nei AutoCAD"

  1. ik ha help nedich
    Ik moat hûnderten rjochthoeken tekenje dy't konsesjes foar mynbou fertsjinwurdigje, se binne rjochthoeken mei middelpunt en x- en y-kanten, ik ha help nedich, ik haw de gegevens yn excel

Lit in antwurd

Jo e-mailadres wurdt net publisearre.

Dizze side brûkt Akismet om spam te ferleegjen. Learje hoe't jo kommentaargegevens ferwurke wurde.